Snižuje tuk v krvi a zvyšuje testosteron
Možná jej znáte pod názvem mumio. Je to příbuzný ropy nebo uhlí, vozí se z Nepálu a Ruska a má řadu skoro zázračných účinků. Třeba na plodnost.
Shilajit, šilajit nebo také mumio je doplněk stravy, který je v Česku celkem populární a na internetu dobře dostupný. Je to ve své podstatě černohnědá substance s humusovitou kompozicí složená z bylinných fosílií, které byly po dlouhou dobu stlačeny pod vrstvami hornin a prošly významnou metamorfózou v důsledku přetrvávající vysoké teploty a tlaku. Díky této koncentraci rostlinného humusu obsahuje množství minerálů a dalších mikrobiálních metabolitů.
Fyziologicky je mumio aktivní díky humickým a fulvickým kyselinám, které tvoří velkou část přítomného humusu a působí jako transportéry mikročástic, které pak pozitivně působí v těle. Běžně je udáváno, že obsahuje až 85 různých druhů minerálů. Tvoří se v nadmořské výšce mezi 1000 až 5000 metry, nejbohatší naleziště jsou v Himalájích. Vyskytuje se ale také v Rusku, Norsku a v dalších zemích.
Šilajit byl běžně používán již ve starověké ájurvédské medicíně - pět tisíc let staré metodě prevence a léčbě nemocí pocházející z Indie a stále praktikované v mnoha asijských a v posledních desetiletích i západních zemích. Již před více než 3 000 lety byl šilajit zmíněn ve starých indických textech a byl pojmenován jako "dobyvatel hor a ničitel slabostí" a lékaři ájurvédské medicíny ho předepisovali pro zvýšení energie a revitalizaci organismu.
Jedním ze způsobů, jak šilajit pomáhá dodávat tělu energii, je jeho schopnost zlepšovat funkci mitochondrií v těle. Mitochondrie jsou organely, které přeměňují kyslík a živiny na adenosintrifosfát (ATP), což je látka, která fakticky pohání buňky v těle. Šilajit podporuje funkci mitochondrií a pomáhá jim k efektivnějšímu okysličení. Nejenže zlepšuje stav mitochondrií sám o sobě, ale bylo zjištěno, že společně s antioxidantem koenzymem Q10 (o něm jsme nedávno psali zde), který se přirozeně nachází ve všech lidských buňkách, vytváří silný synergický účinek na jejich další posílení. Chronický únavový syndrom, což je porucha klasifikovaná nejméně šestiměsíční kontinuální únavou, byl úspěšně léčen suplementací šilajitu.
Kromě mitochondriálních vlivů účinku tento herbominerál revitalizuje organismus svými silnými antioxidačními vlastnostmi. Bojuje proti volným radikálům způsobujícím nemoci, napravuje vnitřní poškození organismu způsobené toxiny a dalšími nebezpečnými činiteli a je také schopen snižovat hladinu tuku v krvi. Tyto benefity se dále kumulují v prevenci rakoviny a srdečních problémů.
Podle předběžných studií se zdá, že šilajit má výraznou neuroprotektivní aktivitu. Ve studii na zvířatech, která se zabývala účinky šilajitu na rizikové faktory po traumatickém poranění mozku - otok mozku, propustnost hematoencefalické bariéry a nitrolební tlak - vědci zjistili, že na všechny má mumio pozitivní účinky a pomáhá tak bránit zhoršování stavu. Šilajit byl také zkoumám jako nutraceutikum - výživa pro mozek. Bylo dokázáno, že spolu s vitamíny skupiny B zmírňuje symptomy Alzheimerovy choroby. Tento vyživující efekt se také ukazuje jako důvod k jeho antiepileptickým a potenciálně antipsychotickým benefitům, a to zvláště tím, že upravuje hladinu aminokyseliny GABA v mozku.
Další důležitou funkcí sšilajitu je způsob, jakým reguluje různé tělesné systémy, například imunitu a rovnováhu hormonů. Vědci se shodují, že má tak zásadní vliv na organismus díky způsobu, jakým pomáhá těmto systémům zůstat v rovnováze. Jedním z nich je jeho účinek na reprodukční hormonální funkce. U zdravých mužů doplňování mumiem zvyšuje hladinu testosteronu v krvi a podporuje tvorbu spermií. Při testování v pilotních studiích na potkanech byl také spojen s ovulací u dospělých samic potkanů, což naznačuje, že doplněk s šilajitem může být benefitem pro ty, kteří bojují s neplodností.
Existují tři formy, ve kterých lze mumio pořídit - šilajitový prášek, šilajitová pryskyřice a kapsle jako doplňky stravy. Každá varianta se hodí na něco jiného v konkrétních případech, ale většina biohackerů se shoduje na tom, že čistá šilajitová pryskyřice je tou nejlepší formou. Doporučuje se konzumovat malé množství denně (zkraje o velikosti rýžového zrnka a později až hrášku) rozmíchané ve sklenici vody. Pro zlepšení chuti je možné dávku požít ve smoothie či jiné ochucené tekutině. Shilajit jako přirozeně se vyskytující látka by neměla při konzumaci způsobovat problémy. Hlavní obavou bývá kontaminace těžkými kovy, čemuž lze nejlépe předcházet koupí z ověřených zdrojů.
Zdroj: https://www.newstream.cz/enjoy/biohacking-silajit-zni-to-jako-sarlatanstvi-ale-funguje-snizuje-tuk-v-krvi?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu