Česnek setý

(Allium sativum)

Najdeme ho v každé kuchyni a mnozí také vědí, že je mimořádně zdravý – jen s jeho konzumací se stále nemůžeme sžít. Česnek totiž nejen pálí, ale i „smrdí“. Jeho účinné látky pronikají až do nejjemnějších krevních kapilár a vylučují se přes pokožku, což trvá několik hodin. Právě přitom si musíme uvědomit, že česnek je nejlepším rostlinným lékem vůbec, který má jen pozitivní účinky na všechny tělesné orgány. Proto česnek považujeme za každodenní zdravotní prevenci i doplněk každé léčby. Je na nás, jak se s jeho nespolečenskou vlastností vyrovnáme. Existuje několik rad, jak jeho pach odstranit, ale vždy se to může podařit jen částečně. Chceme-li plně využívat jeho účinné látky, nemůžeme ho nijak upravovat, neboť tím se vždy více či méně ničí. Konzumujme ho proto večer doma nebo v přírodě.Z mnohokrát ověřených léčivých účinků je nejdůležitější už vzpomínaný účinek na krevní oběh a lymfatický systém, přitom se čistí krev a reguluje krevní tlak, zvlášť když je vysoký. Česnek snižuje obsah cholesterolu v krvi, posiluje organismus, zpomaluje stárnutí, zvyšuje sexuální aktivitu a potenci, je účinným podpůrným prostředkem při léčbě rakoviny. Působí antibioticky a antisepticky, už jeho výpary ničí mikroby. Dezinfikuje vnitřní orgány, posiluje činnost srdce a pomáhá při cukrovce. Česnek je vynikajícím lékem i zevně, ale protože dráždí pokožku, chráníme ji jemnou gázou nebo krémem.Jako u všech léků, platí i u česneku, že jej užíváme s mírou. Jeho silné působení může vyvolat podráždění trávicího traktu a může být nebezpečné pro oběhový systém. Česnek užívejme pravidelně, ale jen 1 až 3 stroužky denně, ne více.

Jak česnek působí?

Česnek je také výborným zdrojem selenu. Spolu s dalšími obsaženými látkami tak toto koření snižuje krevní tlak, detoxikuje organismus a pomáhá hojit rány. Funguje vlastně skoro na všechno od rýmy a kašle po horečku, astma, poruchy trávení, nemoci žlučníku či jater, nebo dokonce na střevní červy.

Může zmírňovat příznaky hypertenze a je užitečným prostředkem k podpoře krevního oběhu. Zabraňuje problémům se srdcem a stimuluje funkci jater a močového měchýře. Kromě toho, že je velmi užitečný při léčbě střevních potíží, jako jsou průjmy, zvyšuje i chuť k jídlu a umožňuje správné trávení.

Konzumací nalačno se zbavujete i nervových potíží. S česnekem ovládnete stres a tím zastavíte produkci žaludečních kyselin – ty se vytváří pokaždé, když jste nervózní. Podle alternativní medicíny je česnek jednou z nejúčinnějších přírodních složek určenou k detoxikaci organismu.

Česnek je velmi silný, pročišťuje organismus od parazitů a zabraňuje různým onemocněním, jako je například cukrovka, tyfus, deprese a dokonce i některým typům rakoviny.

Kromě extra vůně a chuti je česnek plný zdravotních výhod. O jeho léčivých účincích není pochyb. Je to jedna z nejzdravějších potravin na světě.

Česnek medvědí

(Alium ursinum)

Tato odrůda česneku roste hojně na Sibiři, kde jej s oblibou konzumují medvědi, což se přeneslo do jeho pojmenování. Roste i na většině evropského území, ale lidé ho konzumují jen zřídka. Ve středověku byl prý medvědí česnek účinným prostředkem proti upírům.

Jemně pálivé aromatické listy česneku medvědího jsou pro mnoho jeho milovníků rostlinnou pochoutkou, kterou si můžeme dopřát jen na jaře, a to jen krátce. V naší přírodě se medvědí česnek nevyskytuje často, ale na nalezištích, obvykle v hustších listnatých lesích, je mimořádně hojný a vytváří souvislé porosty. Droga se dá ve specializovaných prodejnách i koupit.

Medvědí česnek má podobné všestranné ú-činky jako česnek kuchyňský. Celkově působí slaběji, ale některých látek obsahuje více. Jeho výhodou je, že zimou oslabenému organismu dodává první jarní vitaminy a další zdraví prospěšné látky. Přitom léčí trávicí trakt, srdce a krevní oběh, reguluje krevní tlak a pomáhá při arterioskleróze. Je preventivním všelékem, který využíváme co nejvíce.

Při běžné konzumaci čerstvých listů jako součásti potravy předávkování nehrozí, při užívání jiných preparátů dodržujme obvyklé dávky, neboť i taková zdravá rostlinka se může projevit nepříznivě.

Zdroje:

Text - kniha ,, 500 nejlepších receptů lidové medicíny"

Obrázek - http://www.mipapalla.cz/zelenina.html, http://daryodprirody.cz/cesnek-medvedi-alium-ursinum/

 

 

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.