Děhel roste skoro v celé Evropě, Malé Asii, Arménské vrchovině a v jižnějších částech Sibiře až po Bajkal. Objevuje se také v Kanadě, zde je však nepůvodním druhem. V České republice se vyskytují dva poddruhy. Děhel lesní horský (Angelica sylvestris subsp. montana) a děhel lesní pravý (Angelica sylvestris subsp. sylvestris).
Angelica znamená latinsky andělská. Sylvestris znamená v lese nebo planě rostoucí rostlina. Podle legendy archanděl Gabriel prozradil jednomu poustevníkovi blahodárné účinky této rostliny nejen na dýchací cesty. Proto se děhel lesní někdy označuje i jako andělika lesní.
Do 20. století byl děhel lesní využívaný jako zelenina. Rostlina zabraňovala kurdějím a dala se navíc dobře skladovat. Stonky se jedly čerstvé, ale listy se po naložení do octa mohly přidávat i pod maso. Proč se děhel přestal jako zelenina užívat, nikdo neví. Z rostliny se také získávalo žluté barvivo.
- Zázračný plevel
Účinky děhelu na lidské zdraví jsou opravdu velmi široké. Kořen děhelu byl používaný v tradiční rakouské medicíně ve formě čaje, který pomáhal pro léčení poruch zažívacího traktu, dýchacího ústrojí, nervového systému, a také proti horečkám, infekcím a chřipce. Děhel lesní pomáhá také zlepšit chuť k jídlu, funguje proti plynatosti a uvolňuje křeče.
Děhelu se také přezdívá léčivá bylina z dálného Severu. Ve Skandinávii se tato bylina pěstovala už ve 12. a 13. století, planě rostoucí rostliny jsou dnes v některých státech chráněné. V laponských zemích dobře věděli, že když děhel a andělíka rostou společně s kopřivami, budou obsahovat zvlášť vysoký podíl éterických olejů.
- Posiluje celý organismus
Účinnými látkami v kořenech jsou éterické oleje, hořčiny, flavony, kumariny, třísloviny, pryskyřice a cukry. Podporují trávení, aktivují žaludek, žlučník a slinivku a zvyšují prokrvení vnitřních orgánů. Při horečce a chřipce posilují imunitu, zbavují plíce a průdušky hlenů, uvolňují nos a vedlejší nosní dutiny. Jsou dobrodiním pro lidi, kterým je pořád zima.
V době zvýšeného rizika nakažení nebo při revmatických potížích si připravte speciální kořenovou koupel. Dvě hrsti sušeného kořene ve 2 litrech vody přiveďte k varu a pod pokličkou nechejte louhovat 10 minut. Mezitím si napusťte vanu a přilijte do ní scezený odvar. Ve vodě zůstaňte alespoň 30 minut. Děhel může aktivovat opožděnou menstruaci, proto by se neměl užívat v době těhotenství.
- Děhel nahradí i kinedryl
Pokud půjdete na procházku do přírody a na děhel narazíte, klidně si ho nasbírejte. Skvěle vám totiž poslouží i v autě.Vůně rozdrcených listů prospívá hned dvojnásobně: v autě se postará o svěží, příjemný vzduch, například v zácpě během jízdy za slunečnou dovolenou, a současně působí proti kinetóze (nevolnosti při jízdě automobilem).
Zdroje:
Obrázek - http://www.spektrumzdravi.cz/dehel-lesni-angelica-sylvestris