Příprava Heřmánku k zevnímu použití
obkladům, výplachům, koupelím či k mytí vlasů:
2 – 3 polévkové lžíce sušených heřmánkových květů zalijeme 500 ml vařící vody. Necháme louhovat 15 minut a poté se přecedíme. Nálev se používá vlahý a připravuje se vždy čerstvý.
inhalace z heřmánku:
1 polévkovou lžíci usušených heřmánkových květů zalijeme litrem vařící vody. Páry se vdechujeme pod ručníkem.
Heřmánková mast:
250 g vepřového sádla rozehřejeme a vsypeme do něj dvě vrchovyté hrsti čerstvých heřmánkových květů, směs se nechá vzkypět, promícháme a odstavíme z ohně. Nádobu se směsí se přikryjeme a necháme přes noc odležet na chladném místě. Druhý den směs opět mírně zahřeje a protlačíme přes lněné plátno. Lněné plátno dáme do síta a mast prolisujeme. Poté mast promísíme a přelijeme do připravené čisté nádoby.
Heřmánkový olej:
lahvičku z hnědého skla (lékovku) naplníme až po hrdlo čerstvými heřmánkovými květy nasbíranými za slunného dne. Zalijí se olivovým olejem, květy musí být v oleji celé ponořené. Lahvička se uzavře a nechá se stát 14 dní na slunci. Pak se olej uchovává v chladničce.
Příprava Heřmánku k vnitřnímu použití
Vnitřně se heřmánek používá opět v nálevu. Je součástí celé řady léčivých čajových směsí. Užívá se zejména jako protizánětlivý přípravek při žaludečních a střevních obtížích, dále jako pomocný přípravek při léčbě žaludečních vředů či při léčbě bronchiálního astmatu. Heřmánkový čaj příznivě ovlivňuje zažívání, uvolňuje křeče zažívadel, uvolňuje stření plyny, je vhodný při průjmových onemocněních. Lze ho použít při zánětech močových cest a pohlavního ústrojí. U přecitlivělých jedinců může heřmánek vyvolat alergickou reakci.
nálevu pro vnitřní použití:
1 čajovou lžičku sušených heřmánkových květů zalijeme 250 ml vařící vody. Necháme 15 minut vyluhovat a poté scedíme. Heřmánkový čaj se pije teplý, 3 krát denně po jídle. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.
Pzn: Důležitý je sběr Heřmánku pravého
Zdroje:
Obrázek - http://www.vitalia.cz/clanky/bylinkovy-special-hermanek/