Kopřiva dvoudomá
(Urtica dioica)
,,Kopřivy jsou tak obyčejné, že je můžeme poznati a ucítiti pouhým dotekem i po tmě a v noci, pročež není zapotřebí, abychom je obšírně popisovali", napsal proslulý bylinář Mathioli. Kopřiva sice nemá krásné květy, ale přesto na sebe umí strhnout lidskou pozornost. Pro děti bývá nezřídka první rostlinkou, kterou se naučí v přírodě rozeznávat, protože se o ni spálí. Planetární symbolikou zřetelně odpovídá Marsu, například svým radikálním pojetím obrany, vysokým obsahem železa, střízlivou stavbou těla, nepoddajnou vláknitou lodyhou s výstražně ozubenými listy a sklonem obsadit co největší území. Působí na tělo komplexně, maximálně ho posiluje.
Latinský název urtica odvozujeme od ,,uro", čili pálit. Druhový název dioica pochází z řečtiny a znamená dvoudomá. Květy mají žlutozelenou barvu a vytvářejí latnaté květenství. Jedná se přitom o trvalku, na rozdíl od jednodomé, jemnější a menší kopřivy žahavky. Čtyřhranná lodyha dvoudomé kopřivy může dorůstat až metr a půl na výšku. Lodyha i listy jsou pokryty dutými chlupy, které se při doteku ulomí a uroní na kůži šťávu, která následně způsobí pocit pálení a zarudnutí. Tato tekutina je ale zároveň hlavní léčivou složkou kopřivy a obsahuje např. histamin.
Léčivé účinky
Jedná se o prosperující druh, na jehož expanzi se podílí hnojení polí dusičnany. Proto nesbírejte kopřivy blízko u pole, ačkoli tam bývají veliké. Indikují tím totiž větší množství dusíku v půdě. Množství dusíku v rostlinách je nejmenší na jaře.
Pro léčivé účely se používá nať s listy a ještě dříve než rostlina začne kvést. Správně se má sbírat na jaře, kolem čtrnácté hodiny. Ale i na podzim můžeme objevit mladé rostlinky na posečených místech. Při sušení nemá zčernat, k čemuž velmi snadno dojde vlivem zapaření.
Ze sušené nebo čerstvé drogy připravujeme nálev nebo tinkturu. Kořen se používá většinou zevně.
Kopřiva je také rostlinou první volby na pročištění krve a krvetvorbu.
Celkově podporuje metabolismus, ulevuje játrům i žlučníku. Pomáhá slinivce udržet hladinu cukru v krvi u diabetiků, kteří si ještě nemusí píchat inzulín. Její močopudné působení lze využít při mnoha obtížích, např. při hromadění vody v těle, nebo k odplavení bakterií způsobujících zánět moč. cest. Čistí ledviny.
Při bolestech kloubů, revmatu, dně, artritidě a zúžení cév se dnes například doporučují kopřivové koupele, masáž tinkturou, nebo obklady z dušených listů.
Neměli bychom opomenout, že nastrouhaná nať kopřivy slouží dodnes i jako výborné krmivo pro drůbež. Rovněž je známé využití stonku kopřivy k výrobě vláken.
Rostlina nebo její výluh, je vynikajícím hnojivem a také ochranou rostlin v biozahradách proti mšicím. K tomuto účelu necháme kopřivu louhovat nejméně 24 hodin. Kopřivu lze rovněž využít v barvířství, nať dává spolu s modrou sklaicí látce zlatozelenou barvu.
Zde přidáváme recepty z kopřivy
Zdroj: Text - http://www.kaduceus.cz/online/zdravi/209/kralovna-lecivych-bylin-jeji-velicenstvo-kopriva-dvoudoma.aspx