Léčivé březové listy, pupeny a míza
Bříza je posvátný strom, který patří k základním kamenům prastarého lidového léčitelství, ve kterém se tradičně využívají mladé jarní březové listy a pupeny, ale i kůra či míza. Bříza prospívá zdraví ledvin, močových cest, kloubů, kostí, vlasů i pokožky, podporuje hubnutí a pomáhá pročistit organismus.
Bříza je tradiční léčivka
V lidové medicíně se u nás využívají především mladé březové listy a pupeny, dále kůra a míza, která je tradiční u východních slovanských národů.
Listy břízy bělokoré obsahují mj. hořčiny, flavonoidy, pryskyřice, třísloviny, organické kyseliny, saponiny, zinek, karoten vitamin C. Pupeny navíc široké spektrum enzymů a dalších léčivých látek, kůra bílý pigment betulin, známé antiseptikum. Bříza má především antibakteriální, diuretické, protizánětlivé a analgetické účinky.
- Bříza je významná močopudná léčivka, bývá součástí mnoha čajových urologických směsí, protože zvýšené vylučování moči není provázeno přílišným drážděním a zátěží ledvin.
- Je vhodná pro čištění a odvodňování organismu, při onemocnění ledvin a zanětech močových cest.
- Pomáhá při arterioskleróze, zánětech kostí a osteoporóze.
- Bříza je osvědčeným pomocníkem léčby většiny kloubních onemocněních, dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňuje otoky kloubů.
- Neméně dobře se uplatní v redukčních dietách, protože stimuluje jaterní funkce a činnost slinivky a tím připraví tělo k odbourávání tukových zásob.
- Detoxikace organismu s pomocí břízy má také příznivý vliv celulitidu a řadu kožních onemocnění.
- Zevně bříza čistí, dezinfikuje a hojí drobná poranění, léčí vyrážky a ekzémy.
- Prospívá vlasové pokožce, zabraňuje tvorbě lupů, snižuje mastnotu a zároveň podporuje růst vlasů, jejich pružnost a lesk.
- Bříza pomáhá čistit pleť, uvolňuje póry a podporuje regeneraci pokožky.
Březové listy
Nejčastěji se sbírají mladé listy, nejlépe brzy na jaře ještě před rozkvětem (bříza kvete v dubnu a květnu) nebo během květu, protože pak postupně ztrácejí léčivé látky.
- Listy sbíráme velice jednoduše drhnutím proti směru růstu přímo z větví nebo jednotlivě.
- Březové listy sušíme ve vzdušné a suché místnosti rozprostřené v tenké vrstvě. Občas je obrátíme.
- Správně usušené listy mají původní barvu, mírně nahořklou chuť a příjemnou březovou vůni.
- Skladujeme je ve tmě v uzavíratelné, dobře těsnící nádobě.
Březový obklad proti bolesti kloubů
Mladé čerstvé březové lístky a pupeny pomohou skoncovat s bolestmi kloubů – přiložíme je podrcené na postižené místo, obalíme mikrotenovým sáčkem, zavážeme měkkým šátkem nebo šálou a necháme působit přes noc.
Březové pupeny
Špičaté, lesklé a lepkavé pupeny sbíráme je na jaře ze starších stromů ještě před vypučením, tedy v březnu a dubnu podle počasí, když bobtnají.
- Sušíme je v dobře větrané a suché místnosti rozložené na savém papíru, ve stínu a při teplotě do 30 °C. Často je obracíme, aby se provzdušnily.
- Usušené pupeny skladujeme v tmavých lahvích, můžeme je rozemlít nebo nadrtit.
- Mají příjemnou vůni a štiplavou chuť.
-
Nejčastěji se z březových pupenů připravuje tinktura.
Březová míza
Především na východ od nás se na jaře sbírá míza, tzv. březová voda. Nejvíce živin obsahuje březová míza před rašením listů. Kmen břízy se nařízne, navrtá a přivážou se k němu nádoby na zachytávání vytékající mízy. Březová míza zajišťuje stromům přísun živin, a když se stromu odebere příliš mnoho, může uhynout. Navíc k jejímu sběru z lesních stromů musíme mít povolení od Lesů ČR.
Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/briza-zdravi-vlasy-hubnuti-caj