Listy ořešáku
Ořechy jsou tradiční pochoutkou české kuchyně, a to především u sladkého pečení, moučníků či vánočního cukroví. V rozumném množství představují ořechy zdravou pochoutku i samy o sobě v podobě svačinky. Ne každý však ví, že zdraví poslouží také slupky ořechů, nezralé plody, kůra nebo právě listy ořešáku.
Listy a kůra ořešáku vlašského, ale i jiných ořešáků, se již tradičně používají v lidovém léčitelství, ale také při výrobě léků či doplňků stravy. Pokud vás zajímá, co vše ořešák dovede, pojďte si zkusit nejeden takový lektvar vyrobit.
- Síla ořešáku vlašského
Ořešák vyniká hlavně svými antibakteriálními účinky, čistí a léčí zažívací trakt, a to nejen žaludek, ale i střeva. Působí rovněž proti parazitům. V léčitelství je však využíván i pro svou schopnost zvýšit chuť k jídlu a užívá se k celkovému posílení organismu. Pomáhá zvyšovat obranyschopnost, zlepšuje činnost nervové soustavy a je rovněž prospěšný pro kardiovaskulární systém.
- Odvar z mladých listů
Není nutné však užívat ořešák pouze vnitřně. Uplatnění nachází i při vnějším užití, a to například v podobě odvaru z mladých listů. Tento odvar hojí a dezinfikuje kůži, působí proti kožním parazitům, je účinný proti kožním plísním, pomáhá tlumit projevy lupénky a některých ekzémů. Využijete jej ale i v kosmetice v podobě pleťové vody proti akné, nebo jako vlasovou vodu proti padání vlasů. Silný odvar z ořechového listí ale odstraňuje i nadměrné pocení nohou.
- Čaj z ořechových listů
Zalijete-li vrchovatou lžičku pokrájených mladých listů ořešáku 250 ml vody, můžete si připravit i úžasný ořešákový čaj. Listy spařte vroucí vodou a nechte luhovat asi deset minut. Poté sceďte, nechte vychladnout a popíjejte po jednom šálku každý den. Tento olej čistí krev, a proto se velmi uplatňuje při různých kožních chorobách. Traduje se o něm, že umí léčit i ekzémy a dokonce i omrzliny. Obsahuje navíc látku, která pohlcuje toxiny, a proto se doporučuje i při zánětlivých onemocněních trávicích orgánů.
- Ořechový žaludeční extrakt
Tento likér zlepšuje trávení, léčí zahlenění střev, ale také působí jako zdravý aperitiv. Při jeho přípravě rozdrťte 100 g mladých ořešákových listů, přidejte 5 g rozdrcených mandlí a zalijte půl litrem čisté pálenky. Nechte tři dny luhovat při pokojové teplotě a občas protřepejte. Poté užívejte každé ráno jeden kalíšek nalačno.
- Ořešákové víno
Proti chudokrevnosti můžete bojovat i s pomocí chutného ořešákového vína. 2 lžíce nasekaných ořešákových listů, 1 lžíci kopřivových špiček a litr kvalitního červeného vína smícháme dohromady a necháme dva týdny na teplém místě luhovat. Každý den protřepejte a po uplynutí doby luhování přeceďte, nalijte do skleněné láhve a uskladněte v temnu. Po dobu 3 týdnů pak užívejte každý den 1 štamprli.
- Sedací koupel proti hemoroidům
1 hrst ořešákových listů zalijte 2 litry vroucí vody a nechte půl hodiny luhovat. Poté sceďte a přelijte do větší nádoby či dětské vaničky k teplé vodě. Sedací koupel proti hemoroidům by měla trvat 10 minut a provádět byste ji měli alespoň po dobu jednoho týdne jedenkrát denně.
Obrázek - https://zdravi.peknetelo.eu/lecive-bylinky-a-rostliny/bylinky-atlas-l-z/oresak-kralovsky-listy/