Med jako lék

Med a jeho účinky jsou mezi lidmi známy po mnoho let. Už středověký lékař Hippokrates využíval v hojné míře produktů včel a učil, že med chladí a ředí krev. Jiný lékař středověku, Asklepiades, učil, že med je příjemná potravina vyjasňující mysl a prodlužující život. Staří Egypťané věřili, že je v medu růstový faktor, který činí člověka tělesně krásného, ale i dokonalého.

„Medová detoxikační masáž účinně působí i proti již rozvinutým nemocem.“

Ve starém Řecku užívali zápasníci med k posílení svalové činnosti, aby dosahovali lepších výsledků v soubojích. Podle starých řeckých bájí byli rovněž bohové na Olympu živeni medem a nápojem z medu – medovinou.

Jak med přijde na svět?

Že je med zvláštním produktem včel ví i malé dítě. Jak ale vzniká? Včely nasbírají do svého medového váčku nektar, medovici a sladké šťávy, které obsahují rostlinné orgány. Tyto šťávy poté obohatí látkami z vlastního těla, pozmění ve svém trávicím ústrojí a uskladní v úlu v připravených plátech. Tam med dozrává. Když je med zralý, včelař pláty z úlu odebere a nahradí opět prázdnými. Med z pláství získává včelař vytáčením v medometu odstředivou silou.

Z medometu se med stáčí do sklenic. Přímo u včelaře nebo v obchodě se můžete setkat s medy několika barev a různých odstínů i konzistence. Poměrně vzácný je med lipový, na kterém spotřebitele láká především lahodná chuť a význačná vůně. Nejvyhledávanějším a nejznámějším je však tekutý med luční. Jeho charakteristickou žlutou až hnědou barvu a příjemnou chuť zná každý.

Med v kuchyni

V našich končinách se med nejčastěji používá jako sladká pomazánka, ke slazení kávy nebo čaje a také jako přísada do různých výrobků. Vzhledem k tomu, že med neobsahuje látky citlivé na vysoké teploty, nic nebrání tomu, abyste s medem vařili nebo pekli. Výborně nahrazuje rafinovaný bílý cukr.

Medové recepty

  • Víno s medem: Minutu mixujeme 250 ml bílého vína, 2 žloutky a 2 lžíce tekutého medu. Nápoj je výživný a chlazený velmi osvěžující. Teplý je výborný při nachlazení průdušek.

  • Mléčné karamely: 125 ml mléka nebo smetany, 120 g medu a 100 g kostkového cukru vaříme za stálého míchání, aby se směs nepřipálila, tak dlouho, až se do vařečky táhne nitka. Následně vlijeme směs na rovnou mramorovou nebo porcelánovou desku, kterou jsme pomazali stolním olejem nebo máslem, a necháme v chladu ztuhnout. Pak nožem namočeným ve vodě nakrájíme hmotu na kostičky. Karamely jsou dobré při chrapotu a kašli.

Při výrobě koláčů, pečiva a zákusků se bílý cukr nahrazuje medem v poměru 5:4, ve stejném poměru se také sníží objem tekutin, které se do těsta přidávají. Můžete ho použít například také pro podlití restovaného masa. Výborně chutnají pečeně potřené před dokončením medem a ochucené pepřem a solí. Medem můžete ochucovat různé potraviny (například jogurt, mléko) nebo ho využívat při přípravě masitých a zeleninových jídel.

Jak med pomáhá organismu

Nechat si skvělou včelí pochoutku do kuchyně by byla škoda. Med je také dobrým zdrojem energie. Pokud se cítíte vyčerpaní, velmi rychle vás osvěží lžíce medu. Jeho aplikace také zlepšuje krevní oběh a prokrvení věnčitých cév. Med, který nanesete na řeznou ranku, pomáhá bránit vniknutí infekce. Má ale také antiseptické účinky – proto klidně potírejte medem zanícenou kůži.

Med jako změkčovadlo a kondicionér pokožky

  • Medová maska na obličej a ruce: Potřete obličej a ruce, nechte patnáct minut působit a poté očistěte vlhkým flanelem.

  • Medová maska pro hladkou a zářivou pokožku: Smíchejte vaječný žloutek, lžíci medu a lžíci rostlinného oleje. Směs naneste na obličej a nechte 20 minut působit. Poté obličej opláchněte vlažnou vodou.


Tradičně se med užívá jako tonikum nebo „životabudič“, a také při léčbě chudokrevnosti i ledvinových obtíží. Všeobecně známé jsou jeho tišící účinky. Při bolení v krku zkuste vypít sklenici horkého mléka s lžičkou medu. Stejný recept vyzkoušejte proti příznakům chřipky, jen si ho trochu vylepšete číškou brandy. Tišící účinky má i nápoj ze sklenice horké vody, dvou lžiček medu a šťávy z poloviny citronu. Připravte si ho před tím, než půjdete spát.

V některých případech může med pomoci i pacientům se sennou rýmou. Aby však byl účinný, musí se sbírat v blízkosti jejich bydliště. Jen tak v něm budou obsaženy pyly, které se v daném místě vyskytují, a na které je pacient alergický. Užívá-li se takový med pravidelně v zimě a brzy na jaře, může dojít ke snížení citlivosti na pyly, které jsou během sezony obsaženy ve vzduchu. Alergikům pomáhá i žvýkání malých kousků plástů, které jsou bohaté na pyl.

Medová masáž

Med ale zdaleka nepatří jen do jídla. Medová detoxikační masáž působí proti rozvinutým nemocem. Aplikace se však hodí i pro zvládání stresu, chronických chorob, opotřebování věkem nebo jako součást jarní očistné kúry. Při masáži medem dochází k odstraňování toxinů z hloubi těla. Ty se vyplaví na povrch těla a jsou zřetelně rozeznatelné od medu. Detoxikační masáž odstraňuje usazeniny, jedy z životního prostředí, potravin a léků, které si tělo nahromadilo ve svých tkáních v průběhu života. Masér tyto „odpady“ z těla doslova vysaje.

Detoxikační masáž medem lze provádět na zádech a kloubech. Nejprve může dojít ke zhoršení stavu, stejně jako v případě jiných přírodních léčení. Zhoršení však bývá důkazem, že tělo začíná vylučovat staré jedy a nečistoty. V akutních případech by se měla medová masáž provádět i dvakrát týdně. Med obsahuje důležité minerály a stopové prvky. Přes kůži tyto látky tělo absorbuje. Jemné dotyky při masáži aktivují vegetativní nervový systém a krevní oběh. Medová masáž je celistvým ošetřením těla, ducha i duše.

Med a klasické lékařství

Lékaři považují med za potravinu s vysokým obsahem energie. Někteří mají jeho antibakteriální účinky za dostatečné pro léčbu proleženin, popálenin apod. Názory, že med zpomaluje proces stárnutí, anebo že má zvláštní účinky, se obecně odmítají. Ať už patří med mezi vaše oblíbené pochutiny, či nikoliv, měli byste mít na paměti, že med není všelékem, ale víme-li, jak a kdy ho použít, může být složkou, která může příznivě ovlivnit léčení některých nemocí.

Zdroje: https://www.nazeleno.cz/bio/zdrava-vyziva/bezlepkova-dieta-recepty-a-tipy-na-potraviny-bez-lepku.aspx?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu