Úvodní stránka » Bylinky » Měsíček lékařský

 

Měsíček Lékařský

Měsíček lékařský

(Calendula officinalis)

Měsíček lékařský je zpravidla jednoletá, zřídka dvouletá bylina. Má až 50 cm vysokou lodyhu, která je zakončená květem. Květy jsou oranžovo-žluté barvy. Měsíček kvete od června a zahrádky zdobí až do podzimu, ale většina zahrádkářů si ani neuvědomuje, jaká obrovská léčivá síla se v něm ukrývá.

Jestliže si měsíček chceme nasušit sami, musíme sbírat plně rozkvetlé květy, během slunečného dne, nejlépe kolem poledne. Tehdy mají největší sílu.

Měsíček lékařský je dnes již docela známou léčivou bylinou, která se používá také v kosmetice, kde se využívá její schopnost zjemňovat pokožku, svými hojivými účinky vylepšuje krémy a jiné pleťové přípravky.

Hlavní léčebné využití měsíčku je na těžce se hojící rány a vředy, většinou ve formě obkladů či mastí. Velmi dobře pomáhá i při drobných poraněních a bolestech kolem nehtů. Květní lupínky rozvařené v masti jsou velmi dobré i na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách po kojení, přičemž dítěti nijak neškodí. Formou tinktury je skvělý na nehojící se rány, výrony krve a pohmožděniny. Čerstvá vylisovaná šťáva slouží k natírání při rakovině kůže a na stařecké pigmentové skvrny.

Při vnitřním užívání ve formě čaje je měsíček výborný na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Patří mezi nejlepší léčivky používané při podpůrné léčbě a prevenci rakoviny ženských pohlavních orgánů a prsu, žaludku, jater, tlustého střeva a kůže.



Aby byl výčet příznivých léčebných účinků měsíčku lékařského úplný, musíme ještě připomenout jeho schopnost uklidňovat centrální nervovou soustavu, snižovat tlak krve a zlepšovat činnost srdce.

 

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.