Úvodní stránka » Zajímavé články » Rohovník obecný

KAROB - Rohovník obecný

(Ceratonia siliqua)

Rohovník obecný (Ceratonia siliqua) produkuje lusky, které jsou velmi podobné luskům hrachu nebo fazolí. Jen jsou o něco větší. Právě tyto lusky přináší mnohé léčivé účinky. Rohovník je strom známý také tím, že podle bible ji užíval k přežití Jan Křtitel, zatímco se modlil v poušti. Proto je také znám jako „chléb svatého Jana“.

Léčivé účinky

  • Používá se jako léčba průjmu.
  • Pomáhá při trávení.
  • Působí proti bakteriálním infekcím.
  • Má antioxidační a antibakteriální vlastnosti.
  • Snižuje cholesterol a působí proti cukrovce.
  • Má schopnost regulovat hladinu cukru v krvi.
  • Je užitečný při prostatitidě.
  • Má antivirové, antifungální a protizánětlivé vlastnosti.
  • Působí jako náhrada estrogenu během a po menopauze.

Použití a prostředky

Pro léčivé účinky se používají semena, lusky a někdy také kůra.

  • Prášek vyrobený ze semen je široce používán v kosmetických bylinných obličejových prostředcích, které čistí a tónují pokožku.
  • Další tradiční použití lusků zahrnuje působení proti špatnému zraku a očním infekcím.
  • Lusky tohoto stromu jsou populární náhradou za kakao. Obsahují méně kalorií, jsou bez kofeinu a nejsou návykové. Také nezasahují do asimilace vápníku tělem, na rozdíl od kakaa a čokolády. Tento prášek se prodává jako karobový prášek.
  • Užívá se také jako čaj, extrakt nebo kapsle.

Rohovník obecný byl po staletí používán jak pro lidskou spotřebu, tak také ke krmení zvířat ve středomořských oblastech.

Vzhledem k vysokému obsahu pektinu a taninu v luscích, byl používán jako bylinný prostředek pro průjem. Pektin je polysacharid, ve vodě rozpustná látka, která pomáhá při trávení a bakteriálních infekcích. Navíc, taniny zadržují vodu a působí jako pojivo, což vede k pevné stolici.

O rohovníku

  • původem ze Středomoří a některých částí západní Asie a Středního východu.
  • kupolovitý stálezelený strom, který je členem stejné čeledi, jako je hrách
  • při vhodných podmínkách pěstování může dosáhnout výšky 10 (a výjimečně také 16) metrů
  • složené listy jsou tmavě zelené a strom nese zelené květy, které kvetou na podzim
  • plody rohovníku se nazývají lusky, mají hnědou barvu a trvá rok, než plně dozrají

Dávkování a podání

Rohovník může být užíván jako čaj, extrakt nebo kapsle. Při použití jako léku na průjem je obvyklá dávka pro dospělé přibližně 20 gramů denně a děti 15 gramů denně. Vždy je nutno užívat s velkým množstvím vody.

Využití

SIRUP

Sirup extrahovaný z 12-20centimetrových lusků rohovníku má jemnou, sladkou chuť. Můžete ho přidat jako zdravé sladidlo do dezertů, tahini (pasty z drcených sezamových semínek), teplých i studených nápojů, kaší, jogurtu, zmrzlin a rýžových nákypů. Skvěle jím nahradíte jak cukr, tak med. Spolknete-li čajovou lžičku 3x denně, zaženete sípavou bolest v krku, dráždivý kašel, zánět průdušek a vyčistíte dýchací cesty od hlenů. Hustý medikament doporučuji i pro osoby po zlomeninách a pro jedince s osteoporózou. Velké množství přírodního vápníku povzbudí k činnosti kostní buňky.

ČAJOVÁ SEANCE ZE STŘEDOMOŘÍ

Nevlídné chladné měsíce vám může zpříjemnit nápoj nabitý slunečními paprsky. Jeho příprava je velmi jednoduchá. Rohovníkové lusky dobře umyjte. Pak vhoďte dvě polévkové lžíce do konvice, zalijte 2,5 dl vody a povařte 20 minut. Přeceďte a nalijte do šálku. Chcete-li si připravit letní variaci, nechte odvar vychladnout a pak do něj přidejte kostky ledu. Nemusíte jej ani doplňovat o med či cukr, protože samotné lusky nápoj oslazují. Pokud však milujete opravdu sladké pití, přikápněte karobový sirup. Po vaření lusky rozhodně nevyhazujte. Jsou tak měkké, že je můžete jíst a užít si přírodního dezertu se svým čajem.

KOKTEJL ZAHŘÍVACÍ I OCHLAZUJÍCÍ

Potřebujete: 3 banány, 30 g karobového prášku nebo 2 lžíce karobového sirupu, 250 ml mléka, 1/2 lžičky dřeně z pravého vanilkového lusku, 1 šálek drceného ledu nebo 1 šálek horkého mléka (podle toho, zda budete připravovat studený, nebo teplý nápoj). Všechny přísady vhoďte do mixéru a rozmixujte do hladké konzistence. Pro studený mix přidejte do sklenice led a pro horký přilijte teplé mléko.

SEMENA NAD ZLATO

Příroda požehnala karobovému prášku opravdu vydatně. Darovala mu více než dvacet různých polyfenolových sloučenin likvidujících záněty (například prostaty) a zpomalujících stárnutí organismu. Mezi účinné látky patří i lignany (metabolity v tělech rostlin). Pracují jako fytohormony a jsou užitečné v boji proti některým druhům rakoviny souvisejícím s vysokou hladinou estrogenu. Výjimečný prášek vyhledává také silné pohlaví - funguje totiž jako mužské afrodiziakum, zvyšuje libido a množství spermií. Poslední výzkumy dokonce slibně naznačují, že rohovník by mohl být užitečný při léčbě chronických onemocnění ledvin včetně jejich selhávání.

LÉČBA PRŮJMŮ

Blahodárné účinky karobu znají po staletí také obyvatelé severní Afriky - Berbeři. Prášek ze svatojánského chleba dodnes používají k zastavení průjmu. Značná četnost pektinu a tříslovin v rohovníkové dužnině totiž likviduje bakteriální infekci a znovu obnovuje pevnou stolici. Postihne-li vás útok na střeva, rozmíchejte 20 gramů karobového prášku (dávka pro dospělého) v šálku horké vody nebo černého čaje a vypijte jednou denně. Během dne pak přijímejte velké množství čisté vody. Nápoj vám pomůže obnovit původní váhu po prodělaných infekčních střevních onemocněních a urychlí rekonvalescenci. Zároveň přispěje i k léčbě žaludečních vředů, zánětů a k uhašení pálení žáhy.Více na: https://www.dama.cz/clanek/karob-poklad-stredomori-plny-sily-a-zdravi

Nežádoucí účinky a možné interakce

Když se rohovník používá jako bylinný přípravek, je obvykle považován za bezpečnou bylinu.

Existuje možnost alergické reakce na léky z rohovníku, ale ty jsou považovány za velmi vzácné a nejsou známy žádné lékové interakce.

Použití byliny pro kojence pro lékařské účely je považováno za bezpečné, ale mělo by být vždy pod dohledem certifikovaného nebo licencovaného poskytovatele zdravotní péče.

Zdroje:

https://www.dama.cz/clanek/karob-poklad-stredomori-plny-sily-a-zdravi

https://bylinkopedie.cz/rohovnik-obecny/