Zapomeňte na chvíli na chuť vařených, jemně osolených nových brambůrek a soustřeďte se na syrové hlízy. Abyste z nich dostali jen to pozitivní, vyberte ty opravdu zdravé. Nesmějí být přemrzlé (poznáte to podle bílé barvy pod slupkou) či zelené a nemají mít očka ani klíčící oddenky. Ty totiž mohou obsahovat jedovatý alkaloid solanin, který způsobuje nevolnosti a závratě. U těhotných žen dokonce může ohrozit plod.
Na co si dát pozor
Nejlépe uděláte, když zvolíte brambory v bio kvalitě nebo alespoň z osvědčeného domácího zdroje. Oloupejte je a důkladně zkontrolujte, jestli jste vyřízli veškeré „podezřelé“ tečky a jinak zbarvená místa. Následně brambory prožeňte odšťavňovačem nebo je najemno nastrouhejte a šťávu rukou vymačkejte. Takto získáte nejsilnější roztok. Na první pohled nepůsobí zrovna lákavě a chuť také není bůhvíjaká, ale jde přece o léčivou šťávu, tak zkuste přivřít oči. Má tendenci hnědnout, proto buď přidejte kapku z vymačkaného citronu nebo pro pozdější upotřebení odložte do chladu.
Recept pro lenochy na méně koncentrovanou bramborovou tekutinu zní takto: nakrájíte syrové brambory na plátky, namočíte na noc do trochy vody a tu pak použijete, ovšem s menším efektem.
V bramborové šťávě najdete spoustu vitaminu C, E a skoro všechny ze skupiny B. Kromě toho také selen, zinek, hořčík, železo, kyselinu listovou a mnoho dalších látek. Důležitou složkou je alantoin, který umí hojit rány a poškozené sliznice. Kombinace je to nevídaná a zavání elixírem mládí. Však se také bramborovou šťávou můžete léčit od hlavy až k patě.