Sběr a skladování Heřmánku pravého
Kdy sbíráme Heřmánek pravý:
Heřmánkové květy sbíráme v průběhu období od června do září. Květy sbíráme vždy za suchého počasí třetí až pátý den po rozvinutí. Maximální výtěžek silice je v době plného rozvinutí květů, ale v tuto dobu nelze květní úbory sbírat, jelikož by se rozpadaly. Heřmánek najdeme na rumištích, polích, loukách či podél cest.
Správné rozlišení Heřmánku:
Je nezbytné dávat pozor na to, aby nedošlo k záměně za Heřmánek římský (Rmen). Odlišující znaky jsou takové, že Heřmánek římský nemá tak charakteristickou vůni a jeho květní lůžko není duté a je nízké, zatímco Heřmánek pravý příjemně aromaticky voní a jeho květní lůžko je duté a klenuté.
Sušení Heřmánku pravého:
Heřmánkové květy sušíme rychle na stinném a vzdušném místě v tenkých vrstvách do 2 cm na hustých sítech, či na lískách. Nevhodné je sušit Heřmánek pomalu, jelikož pomalým sušením heřmánek ztrácí obsažené látky i barvu. Vhodné není ani sušení Heřmánku na slunci. Lze ho sušit teplem umělým, a to do teploty 40°C. Květy při sušení zbytečně nepřevracíme, protože se heřmánek lehce drolí a rozpadlé květní úbory ubírají na kvalitě. Při ukládání do papírových obalů je rovněž důležité opatrné zacházení.
Rozpoznání kvality sušiny:
Nejlepší kvalita usušeného heřmánku se vyznačuje tím, že jsou obsaženy pouze květní úbory bez příměsí stonků a listů, bez rozpadlých trubkovitých i jazykovitých květů a bez lysých květních lůžek. Také nesmí být přítomen prosev a květy musí mít co nejkratší stopky. Usušené heřmánkové květy mají charakteristickou příjemnou aromatickou vůni a mírně nahořklou chuť. Skladujte je na suchých místech chráněné před světlem a vlhkostí.