Úvodní stránka » Ovoce a zelenina » Zelí jako superlék

Zelí jako superlék

Nejlevnější a nejúčinnější léčivá zelenina, která u nás roste je zelí. Léčivé a ochranné spektrum této zeleniny je tak široké, že stojí za to je využívat. Syrové zelí obsahuje vitamíny C, E, řadu vitamínů skupiny B, kyselinu listovou a pantothenovou, prvky sodík, vápník, draslík, hořčík, měď, železo, zinek, fosfor, chlór, mangan, síru a jód. Navíc i tzv. vitamín U - antiulcusový faktor (název vitamínu U je odvozen od slova ulcus - vřed). Dále se v zelí nachází cholin, inulin, organické kyseliny a mnoho dalších užitečných látek.

Sníme-li před každým slaným jídlem několik listů syrového zelí nebo trochu kysaného zelí, přispíváme tím k léčbě jaterních nemocí jako například je jaterní nedostatečnost, zduřelá a opuchlá játra, počínající cirhóza, žloutenka typu A i B. Velkou úlevu přináší zelná kúra i při rakovině jater. V tomto případě doplňujeme kúru potravinovým doplňkem ze semen ostropestřce mariánského - půl lžičky prášku denně a lžící medu.

Nutno podotknout, že léčivé účinky má zelí pouze v syrovém stavu. Naopak vařené zelí zatěžuje játra. Někteří léčitelé považují vařené zelí pro játra za jed.

Vzhledem k dobrému složení sacharidů a komplexnímu působení dalších látek je pravidelná konzumace syrového nebo kvašeného zelí velice vhodná nejen pro diabetiky.

Již více než 80 let je znám a neustále prokazován výrazný léčebný účinek šťávy ze syrového zelí - 0,5 litru denně - při dně, všech formách revmatismu a artróze (společně se šťávou z celeru). Je-li organismus překyselen či Vás pálí žáha, pomůže vypít 2 - 3 dcl šťávy ze syrového zelí. Kysané zelí příznivě působí na trávení v žaludku a na činnost střev, údajně i při chudokrevnosti a plícních chorobách. Příznivý vliv má konzumace syrového zelí i při ateroskleróze.

Prospěšná je i konzumace zelí při ledvinových chorobách, zelí napomáhá lepšímu vyučování odpadních látek. Své místo má i v kosmetice tím, že čistí krev a mění metabolismus buněk, působí omlazujícím vlivem na pleť a pokožku, činí ji vláčnou a částečně vyhlazuje vrásky.



Nicméně nejzajímavější účinky syrového zelí jsou ve vztahu k prevenci rakoviny. Vědci zjistili, že se při kvašení v zelí tvoří mj. izotiokyanáty - látky, které mají silné protirakovinné účinky a pomáhají předcházet nádorovým onemocněním jater, prsu, plic, tlustého střeva a konečníku.

 Zvyšuje celkovou odolnost organismu proti infekcím a aktivizuje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím, proto je výbornou prevencí nachlazení a chřipky. Výzkum odborníků na výživu z londýnské university ukázaly, že kysané zelí je také účinné afrodiziakum.

 

Kvašené zelí: král probiotik

Naše planeta je obdařena bohatstvím, které pomáhá léčit všechny nemoci, způsobované toxiny nebo špatnou výživou. Pokud si uvědomíme, jak jsou pro nás tyto přírodní prostředky životně důležité, a které z nich jsou pro nás nejvhodnější, můžeme tak vyřešit většinu svých běžných zdravotních potíží.

Kvašené zelí versus kapsle s probiotiky

Bohužel ale tyto dva odlišné zdroje probiotik nelze vůbec srovnávat a doložil to i nedávný výzkum.

V jedné porci domácího kvašeného zelí, vážící 110-170 g, bylo v laboratořích nalezeno asi 10 biliónů živých bakterií! Pokud bychom měli provést srovnání s příslušným potravinovým doplňkem, pak už 56 gramů syrového zelí obsahuje více probiotik, než celé balení se 100 kapslemi. Z jiného pohledu se zase 450 gramů (asi dva hrnky) kvašeného zelí vyrovnají dokonce 8 balením s kapslemi! Dokonce i ten nejvíce prodávaný druh probiotik nabízí ve 100g balení pouze 50 miliard aktivních bakterií.

Zdroje: Text - http://www.uspesna-lecba.cz/zeli-superlek/

            Obrázek - http://www.oznaceni.eu/clanek/priznive-ucinky-kysaneho-zeli